28 Niedziela Zwykła

Człowiek o którym mówi dzisiejsza Ewangelia przyszedł do Jezusa z pytaniem, a zarazem nadzieją, ze On pochwali jego pobożne i przepisowe życie: „Nauczycielu co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”  Jezus mu odpowiada: „Znasz przykazania: nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij swego ojca i matkę”. Młodzieniec odpowiada: „przecież tego wszystkiego przestrzegałem od młodości”. A Jezus spojrzał na niego z miłością i odrzekł; „Idź sprzedaj wszystko co masz i rozdaj ubogim a będziesz miała skarb w niebie”. Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony… miał bowiem pokaźny majątek.

 

Słowa Jezusa o niebezpieczeństwie posiadania bogactw są niezwykle trudne do zrozumienia także dla nas. Warto więc zastanowić się przez chwilę nad dzisiejszą Ewangelią, nad tym, co Jezus chce nam przekazać i czego chce nas nauczyć na przykładzie bogatego młodzieńca.

 

Aby być prawdziwym uczniem Jezusa nie wystarczy tylko przestrzegać Bożych przykazań, pobożnie się modlić w kościele lub domu, ale Jezus wymaga czegoś o wiele ważniejszego. Nauczyciel zachęca nas byśmy Go naśladowali przede wszystkim w Jego ubóstwie, prostocie, pochylaniu się nad potrzebującymi, chorymi, biednymi. Zachęca do szacunku dla każdego człowieka, starego, młodego, tego najmniejszego i bezbronnego niezależnie kim jest i w co wierzy i to bez zadawania pytania: „co za to będę miał”.

 

Jak czytamy w dzisiejszej Ewangelii poważną przeszkodą w naszej drodze do świętości jest bogactwo, są pieniądze i chorobliwe przywiązanie się do nich. Jezus przestrzega nas przed nieumiejętnym korzystaniem z tych bogactw. Chrystus nie potępia bogactwa samego w sobie, ale traktuje je jako coś, co zniewala człowieka. Niebezpieczeństwo bogactwa jest dlatego tak groźne, ponieważ skutecznie zamyka człowieka na potrzeby innych ludzi. Czyni egoistami, którzy żyją tylko dla siebie i dla coraz bardziej zwiększającego się licznika na koncie w banku.

 

Zapytajmy siebie dzisiaj o swoje przywiązania, o to z czym nie chcemy się rozstać, czym nie chcemy się podzielić z innymi. Zapytajmy siebie o swoją hojność, wspaniałomyślność, także dobroczynność.

                                                                     

           

                                                                                                                                                                                                                               LM

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Katowice - Murcki, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.